Warsztaty kulinarno – terapeutyczne.

W ramach projektu Działaj Lokalnie 2021 Koło Powiatowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Tomaszowie Lubelskim zorganizowano

w miesiącach wrzesień- listopad cykl warsztatów kulinarno – terapeutycznych, które miały na celu podniesienie umiejętności z zakresu przygotowania posiłków wśród osób chorujących na cukrzycę.

Głównym celem projektu pn. ” Warsztaty kulinarno – terapeutyczne Zdrowy talerz diabetyka”  było zwiększenie samoświadomości oraz wiedzy wśród osób chorujących na cukrzycę, osób zagrożonych zachorowaniem jak i ludzi dotychczas nieświadomych z zagrożeń płynących z powikłań związanych z cukrzycą a zarazem podniesienie umiejętności i aktywizację społeczną wśród 40 członków Koła Powiatowego Diabetyków w Tomaszowie Lubelskim.

Warsztaty obejmowały część praktyczną czyli przygotowanie posiłków dietetycznych o niskim indeksie glikemicznym przez uczestników wraz

z trenerem kulinarnym oraz część merytoryczną czyli krótkie wykłady

o wybranej tematyce zdrowotnej tj. podstawowe aspekty dot. cukrzycy, zasady zdrowego odżywiania, rola diety w cukrzycy, zasady przeliczania posiłków na wymienniki węglowodanowe – przelicznik niezbędny dla osób chorujących

w diecie cukrzycowej i inne.

Na każdym warsztacie odbywała się wspólna degustacja przygotowanych posiłków. Każdy uczestnik otrzymał książeczki z przepisami oraz wszystkie materiały dydaktyczne z przeprowadzonych warsztatów.

Cały cykl obejmował 3 warsztaty stacjonarne zorganizowane w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim po 3 godziny każdy.

W każdym ze spotkań uczestniczyło około 40 osób.

Dzięki realizacji projektu osoby chorujące i zagrożone cukrzycą nauczyły się jak w łatwy sposób mogą zmienić nawyki zwłaszcza te żywieniowe, jak lepiej kontrolować poziom cukru a co za tym idzie dłużej uchronić się przed powikłaniami cukrzycy.

Kolejną zaletą było wspieranie aktywnego życia osób chorujących, w tym często niepełnosprawnych a dzięki temu osoby z cukrzycą były bardziej zmotywowane do współpracy ze Stowarzyszeniem.

Celem długofalowym Stowarzyszenia jest cykliczne organizowanie tego typu warsztatów, które będą zwiększały świadomość wśród osób chorujących i osób zdrowych – jak skutecznie zapobiegać i żyć z cukrzycą.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *